Přiložili dřevo do ohně. Plameny šlehly tmou a ozářily širou planinu i skalní převis. Jeden připálil pochodeň. „Půjdu,“ řekl stručně ostatním. „Dokážu to!“
Jméno |
|
Přezdívka |
|
Družina |
|
Oddíl / Město |
|
Telefon |
|
|
|
Moje další kontakty |
|
Fotka: |
|
Na Cestu Ohně jsem vyrazil dne |
|
Přehled oblastí a bodů stezky
Stezka se skládá ze šesti oblastí, které popisují svět kolem nás. Začínají u tebe a toho, jaký jsi a co umíš, pokračují přes vztahy s ostatními lidmi a končí společností a přírodou kolem nás. V těchto oblastech je obsaženo téměř všechno, v čem by ses měl ve svém živo tě rozvíjet. Každá oblast se dělí do několika bodů a v každém bodu je několik aktivit. Z nich si budeš vybírat. Některé můžeš splnit v oddíle, jiné doma nebo i ve škole. S některými si poradíš sám/a, na jiné budeš potřebovat svoji družinu nebo oddíl.
Co umím a znám
Praktický život
Fyzická zdatnost
Buď připraven
Hledání řešení
Vyjadřování
Zručnost
Můj oddíl
Kdo jsem
Já a můj život
Moje svědomí
Osobní rozvoj
Můj kamarád
Vztahy mezi lidmi
Moje vztahy
Komunikace mezi lidmi
Pomoc druhým
Můj domov
Moje rodina
Moje parta
Družina jako tým
Svět okolo nás
Já a demokracie
Já občan
Propojený svět
Různost světa
Příběhy našeho světa
Příroda kolem nás
Pobyt v přírodě
Vnímání přírody
Poznávání přírody
Hodnota přírody
Šetrné chování
Jak pracovat se stezkou
Co mě vlastně čeká:
Celý stupeň skautské stezky (neboli řečí našeho dobrodružného světa „Cesta jedním z živlů“) se skládá z 27 bodů rozdělených do 6 oblastí. Tyto body popisují, v čem by ses měl/a rozvíjet, abys byl/a připraven/a na život v dnešním světě. Aby byl celý stupeň dokončen, je třeba splnit všechny body stezky.
Jak splním bod stezky
Pro splnění bodu je potřeba uskutečnit několik aktivit (jednu až tři). Některé z nich jsou předem dané, poznáš je podle zvýraznění tučným písmem. Tyto zadané aktivity musíš splnit. Většina z aktivit je ale volitelná a je hlavně na tobě, pro kterou aktivitu se rozhodneš.
Výběr aktivity
Aktivity si vybírej tak, aby úkol, který si zvolíš, byl pro tebe zajímavý a přinesl ti něco nového. Nevybírej si aktivity, které už dobře ovládáš a které ti nic nového nepřinesou. Nevybírej si ani extrémně těžké aktivity, na kterých bys zbytečně ztroskotal/a.
Vybírej si prostě tak, aby tě to bavilo a současně aby tě to posunulo na tvé skautské cestě. S výběrem správné aktivity ti může pomoci tvůj rádce/rádkyně nebo vedoucí.
Úprava nebo vytvoření nové aktivity
Aktivitu, kterou chceš plnit, si můžeš vybrat z bohaté nabídky. Současně si ji ale můžeš přizpůsobit nebo i vytvořit novou tak, aby více odpovídala tvým možnostem a zkušenostem. V případě, že si aktivitu sám/sama navrhuješ nebo výrazněji upravuješ, je nutné poradit se s vedoucím.
Co dělat s vybranou aktivitou
Aktivitu, pro kterou ses rozhodl/a, vepiš do záznamového políčka. Nemusíš ji celou opisovat, stačí krátce pár slovy popsat, o jakou aktivitu se jedná. Poté si určíš dvě osoby, které budou splnění aktivity hodnotit (kromě tebe samotného).
Kdo bude hodnotit
Jednotlivé aktivity budou hodnotit někteří z těchto lidí:
Ty sám = ty sám/sama musíš dokázat říct, zda si aktivitu splnil/a
Rádce = rádce/rádkyně tvojí družiny. Pokud vedeš družinu, můžeš požádat o hodnocení jiného rádce/rádkyni z oddílu
Vedoucí = vůdce tvého oddílu nebo jiný člen vedení oddílu
Kamarád = tobě blízký člověk z oddílu nebo mimo něj. Pozor, není to každý tvůj
známý, tvůj kamarád tě musí dobře znát
roDina = někdo z tvojí rodiny, např. rodiče, sourozenec nebo prarodiče
Odborník = dospělý odborník na některou oblast, např. trenér, učitel, kněz
Jak si vyberu, kdo bude aktivitu hodnotit
Než začneš plnit vybranou aktivitu, určíš si, kdo bude splnění aktivity hodnotit. Vždy to budeš ty a dva lidé, které si vybereš z nabídky v předchozím odstavci. Alespoň jeden z těchto dvou lidí musí být z tvého oddílu či střediska. Konkrétní jména těchto vybraných lidi si předepíšeš do kolonek u aktivity.
U některých aktivit jsou někteří lidé pro hodnocení nevhodní, tuto poznámku nalezneš u nabídky aktivit ve formě přeškrtnutého písmene, a je nutné ji samozřejmě dodržet.
Určené osoby je vhodné upozornit na tvůj výběr, aby si mohly všímat plnění tvé aktivity a mohly ti pak podat dobrou zpětnou vazbu. Výběr osob, které ti budou aktivity potvrzovat, je nutné konzultovat s rádcem/rádkyní nebo vedoucím.
Vyjádření ostatních
Jakmile budeš přesvědčen o tom, že máš aktivitu splněnou, zaznačíš si to do stezky (podpisem v kolonce „já“). Potom ti osoby, které sis vybral/a, pomohou zhodnotit, jak se ti při aktivitě dařilo, zda se ti podle nich povedlo zlepšit se v dané oblasti osobního rozvoje. Souhlasí-li s tím, jak jsi aktivitu splnil/a, připojí svůj podpis do kolonky s předepsaným jménem.
Mám splněno!
Pokud plníš Cestu Země a Cestu Vody, bod budeš mít splněný po získání tří podpisů – tvého a dalších dvou vybraných osob (není-li ve vašem oddíle stanoveno jinak). Pokud už plníš Cestu Vzduchu a Cestu Ohně, bude to trochu složitější. Konečné rozhodnutí, že je bod splněn (tedy že aktivita byla dobře provedena), bude na tobě. Ze dvou lidí, které sis vybral, totiž nemusí jeden člověk souhlasit. Nicméně i přesto máš právo rozhodnout se, jestli potřebuješ aktivitu doplnit nebo jestli ji i přes tento jeden nesouhlas považuješ za dostatečně splněnou.
Svůj konečný souhlas zaznamenáš druhým podpisem v kolonce „já“.
Výběr a označení cesty (stupně)
Cestu, kterou budeš plnit, si vybereš se svým vůdcem po splnění Nováčka nebo po svém rozhodnutí začít se věnovat stezce. Pokud zahajuješ nějakou cestu bez projití předchozích stupňů (např. jsi-li nováček ve starším věku), je potřeba splnit nástupní bod „Můj začátek“.
Kdo před aktuální cestou plnil předchozí stupně, může tento bod vynechat. Jako označení cesty, kterou plníš, získáváš nášivku daného stupně (ve tvaru krystalu v barvě stupně), kterou si můžeš našít na kroj.
Po splnění posledního stupně (Cesta Ohně) získáš ještě symbol bílého krystalu na důkaz dokončení stupně, který celý znak uzavře. Cesty na sebe navazují v tomto pořadí:
1) Cesta Země
2) Cesta Vody
3) Cesta Vzduchu
4) Cesta Ohně
Aktivity ostatních stupňů
Pokud si plníš Cestu Země, můžeš současně plnit i aktivity z následujícího stupně, tj. z Cesty Vody. Cestu Vody ale můžeš dokončit až po splnění Cesty Země. Pokud jsi začínal stezku až od Cesty Vody, pak samozřejmě tento požadavek na splněnou Cestu Země před dokončením Cesty Vody není. Totéž platí pro Cestu Vzduchu a Cestu Ohně.
Opakování aktivit
Pokud se v jiném bodě stezky téhož stupně opakuje stejná (či velmi podobná) aktivita, je možné ji uznat pro oba body. Pokud se opakuje stejná aktivita v různých stupních, je nutné aktivitu znovu uskutečnit.
Aktivity stezky v programu oddílu
Některé aktivity zařadí vedení tvého oddílu do programu schůzek nebo výprav i bez tvého výběru ve stezce. Pokud po splnění této aktivity cítíš její přínos pro svůj rozvoj v daném bodě a aktivita se konala v nedávné době, můžeš si ji dodatečně zvolit a vybrat osoby, které ti pomohou aktivitu zhodnotit.
Co za to:
To nejdůležitější je změna, která se stane s tebou: přiblížíš se k tomu být člověkem, jenž dobře obstojí v dnešním světě. Kromě tohoto hlavního přínosu získáš ještě několik drobných výhod:
Pokud se ti podaří splnit celý bod stezky (tj. všechny vybrané aktivity tohoto bodu), například Fyzická zdatnost:
můžeš svého vedoucího požádat o vydání karty do skautské karetní hry Sacculus, 2) Pokud se ti podaří dokončit oblast stezky (tj. všechny body v jedné ze šesti oblastí, např. Kdo jsem):
3) Pokud se ti podaří splnit celou cestu (tj. všech 27 bodů):
můžeš se pokusit o splnění jedné z výzev, které máš pro tuto cestu na výběr
získáš stezku a nášivku dalšího stupně
Praktický život
Dokážu se o sebe postarat. Všímám si dění kolem sebe a umím se správně chovat podle situace. Zajímám se o svou budoucnost.
Ještě jednou zkontrolovala sedlo, pak popadla koně za uzdu a vyvedla ho ze stáje. Cítila se trochu rozechvělá, otec ji pověřil důležitým úkolem. Měla dovézt dopis starostovi z jedné obce, která ležela víc než tři dny cesty daleko. Venku před domem na ni čekala matka s otcem. Otec měl hrdost v očích, když své nejstarší dceři podával dopis a váček s penězi na cestu. Dívka všechno přijala, rozloučila se a cvalem vyrazila na cestu. Už tou cestou jela několikrát s otcem, takže věděla, kde na noc zastavit, a kde u otcových přátel vyměnit unaveného koně za čerstvého. Podařilo se jí dopis předat dokonce o den dříve.
Připravím doma pro ostatní oběd nebo teplou večeři. |
K O |
Při různých příležitostech (divadlo, koncert) ukážu, že se umím vhodně společensky obléci, upravit a učesat. |
|
Zajistím si vydání občanského průkazu nebo si podám přihlášku na střední školu. K |
|
Vedu pokladnu na oddílové výpravě. |
D K |
Zamyslím se nad zaměstnáním, které chci v budoucnosti dělat, a zjistím, co musím udělat, abych takové zaměstnání získal. Zjištěné informace zohledním při výběru své budoucí školy. |
K |
Po dohodě vložím nebo převedu peníze na účet (v bance nebo pomocí internetu). |
K |
Pokud si chci lépe poradit v každodenním životě, splním jednu aktivitu, kterou si určím.
Fyzická zdatnost
Moje tělo dokáže spoustu věcí. Ale ne samo od sebe. Aby bylo ohebné, pružné, pevné a zdravé, musím se o něj pravidelně starat. Nejde však jenom o cvičení a trénink, ale celkově o zdravý životní styl.
Běžela po pěšině, meč připravený k okamžitému úderu. Vyběhla z lesa a konečně se dostala k poslední překážce. Louka plná zabodnutých kůlů, od nejnižších jen kousek nad zemí až po ty, co měřily víc než dva dospělí lidé. Bez zaváhání našlápla na první kůl a postupně se dostala až k těm nejvyšším uprostřed louky. Dávala si pozor, protože dobře věděla, že každý chybný krok znamená bolestivý pád. Mnohokrát spadla, než dosáhla dnešní jistoty. Když se dostala na konec, přivítal ji přísný pohled mistra, který měl na starost výcvik mladých zaklínačů. Mlčky jí pokynul, že je s jejím výkonem spokojený, a poslal ji pryč.
Zlepším svůj výkon ve dvou sportovních disciplínách, které si předem zvolím. |
|
Vím, kolik potřebuji spánku, a řídím se podle toho. |
|
Zúčastním se s družinou sportovní akce, kterou jsme ještě nezkoušeli (orientační běh, výlet na sněžnicích, vysokohorská túra, voda, lanové centrum, lezecká stěna, in-line bruslení apod.). |
|
Připravím delší sportovní hru pro svou družinu nebo oddíl. |
D O |
Úspěšně absolvuji výkonový test odpovídající mému věku (CMT, fit trojboj a podobně). |
|
Pokud chci mít lepší fyzičku, splním jednu aktivitu, kterou si určím.
Buď připraven
Krize! Může přijít kdykoli a kdekoli. Dokážu zachovat chladnou hlavu. Umím pomoci, protože se stále zdokonaluji v poskytování a přivolání první pomoci. Orientuji se v nesnadném terénu (noc, hory…). Umím použít různé navigační technologie (buzola, GPS…).
Hraničář se najednou probudil. V celém domě vládlo ticho. Přestože v malé místnosti byla tma, matné světlo za oknem prozrazovalo, že brzy přijde svítání. Začal se pečlivě oblékat. Protože byl včera celý den na nohou, aniž se stihl najíst, měl ukrutný hlad. Ale místo toho, aby šel dolů do hostince a vzal si z připraveného košíku nějaké jídlo, začal pečlivě kontrolovat svou výzbroj i výstroj. Už dávno se naučil, že nejdůležitější je být na vše připraven a neponechat nic náhodě.
Zjistím doma a v klubovně, kde jsou uzávěry plynu, vody, pojistky a hasicí přístroj. Ukážu někomu, kde se nacházejí, a vysvětlím, jak a kdy je použít. |
|
Zúčastním se zdravotnického školení v minimálním rozsahu 5 hodin. |
|
Zúčastním se se správným vybavením náročnější výpravy nebo expedice v přírodě (několikadenní puťák) či v zahraničí. |
K |
Aktivně se podílím na přípravě nácviku jednání v krizových situacích (nehoda, úraz, požár apod.) pro světlušky, vlčata nebo mladší skauty/ky. |
|
Dostanu se sám/sama z neznámého místa do civilizace (ve vzdálenosti alespoň 7 km) do tří hodin za pomoci buzoly a mapy. |
|
Zvládnu se podle navigace GPS dostat alespoň ve třech případech na určené místo (např. najdu tři poklady v celosvětové hře schovávání pokladů „Geocaching“, www.geocaching.cz, www.geocaching.com). |
|
Pokud si chci umět poradit v krizových situacích, splním jednu vyznačenou aktivitu a jednu další, kterou si určím.
Hledání řešení
Nemusím mít všechno v hlavě. Důležité je vědět, kde potřebné informace hledat. Dovedu určit, které informace jsou důležité, a které ne. Poznám, v čem je problém, a dokážu ho vyřešit.
Dva z rádců se dali do hlasité hádky. Král si nevšímal jejich křiku a vzájemného osočování, a místo toho se zamyslel. Ze sousedního království dorazil posel s prosbou o pomoc, čekal teď netrpělivě v předsálí. Napadl je mocný nepřítel a sami se mu nemohli ubránit. Král se podíval na velitele své osobní gardy. Byl to vysoký ramenatý muž s přímým pohledem. Tvrdil, že je jejich povinností pomoci spřátelenému království, nebál se odporovat většině rady, která se chtěla držet stranou. Král si vyslechl všechny názory a pak se konečně rozhodl. Usmál se povzbudivě na velitele, vstal a s vytaseným mečem oznámil své rozhodnutí.
Připravím návrh jednodenní výpravy s návštěvou zajímavého místa (např. památky) a připravím o něm informace pro ostatní účastníky. |
D O |
Navrhnu několik řešení problému, který trápí náš oddíl nebo družinu, představím je ostatním členům a povedu jednání, při kterém se rozhodneme, jaký postup zvolit. |
D O |
Připravím pro svou družinu doporučený seznam pramenů (knih, časopisů, internetových stránek) týkající se problému, na který jsme narazili. |
D O |
Umím odmítnout nevyžádanou poštu nebo inzerci. Chráním si svoje osobní údaje. |
|
Porovnám výklad jedné události z více zdrojů. |
|
Pokud chci dokázat vyhledávat informace a řešit problémy, splním jednu aktivitu, kterou si určím.
Vyjadřování
Umím sdělit svoje myšlenky jasně a srozumitelně tak, aby je ostatní pochopili. Dovedu používat pomůcky pro prezentaci.
Všichni, kdo se zrovna nacházeli v pevnosti, se seběhli do hlavní síně. Vrátil se jeden z rytířů, kteří měli za úkol cestovat do dalekých krajů a podávat o nich zprávy vévodkyni. Někteří z mladších se museli zeptat na rytířovo jméno, byl pryč několik let. Vévodkyně zvedla ruku a šum v sále konečně utichl. Cestovatel začal vyprávět o svém putování po Arábii. O nekonečné poušti a hrdých válečnících, kteří ji obývají, o nádherných městech a lidech, kteří v nich žijí. Při řeči vytahoval z torny podivné předměty, které tam nakoupil. Vévodkyně si k sobě zavolala jednoho ze sluhů a nechala donést jídlo a pití. Všichni rytíři naslouchali barvitému vyprávění skoro až do rána.
Znám silné a slabé stránky hlavních typů médií (noviny, televize, internet, rozhlas…) a předvedu to kritikou praktických ukázek. |
|
Připravím si pro svou družinu audiovizuální program na vybrané téma a zakončím jej prostorem pro diskusi nad získanými informacemi. |
D O |
Umím použít různé pomůcky na podporu prezentace a znám jejich hlavní přednosti (flip chart, projektor, počítačové prezentační programy apod.). |
|
Připravím (např. pro oddíl) vlastní prezentaci o tématu, které mě zajímá. |
|
Nahraji si svoje povídání (vysvětlení pravidel, prezentace…). Nahrávku si poslechnu a pokusím se určit hlavní silné a slabé stránky svého projevu. |
|
Několika různými formami zorganizuji zpětnou vazbu na nějakou akci nebo program. |
|
Pokud se chci zlepšit v prezentování a vyjadřování se, splním jednu aktivitu, kterou si určím.
Zručnost
Schopnost vyrobit něco užitečného a krásného je věcí tréninku. Proto zkouším různé věci a snažím se rozšiřovat okruh toho, co zvládnu. Pomáhá mi to účinně pracovat.
Oba dva napnuli síly a usadili kmen stromu na správné místo. Trochu poodstoupili, aby se na své dílo mohli podívat. Stavba už měla podobu jednoduchého srubu, zbývalo jen zasadit okna a dveře. Všechnu práci udělali sami dva. Museli porazit spousty stromů a osekat je, aby získali materiál. Všechno dopravit na místo a postupně složit hrubou stavbu. Ještě víc práce jim dalo postavit komín a střechu. Ale vyplatilo se jim to. Nyní už věděli, že stihnou dokončit místo, kam se budou moci ukrýt před krutou zimou.
Naučím někoho bezpečně používat vybrané nástroje (např. nůž, sekeru, šicí náčiní...) a jak je udržovat v bezvadném a funkčním stavu. |
|
Libovolnými prostředky (namaluji, vyfotím, natočím video…) se pokusím ztvárnit vybraný námět . |
|
Připravím pro družinu program, který rozvíjí zručnost (např. výtvarná technika, práce se dřevem, skládání origami…). |
|
Pokud se chci zlepšit v manuální zručnosti, splním jednu aktivitu, kterou si určím.
Můj oddíl
Každý oddíl je jedinečný, ať už rituály a zvyky, nebo programem, který dělá. Může to být vodáctví, turistika, outdoor, křesťanské zaměření a mnohé další. Aby bylo možné rozvíjet toto zaměření oddílu, jsou k tomu potřeba speciální dovednosti a znalosti typické pro ten který oddíl. Proto má každý oddíl možnost připravit svoji nabídku aktivit, které je možné plnit, aby se tyto dovednosti mohly rozvíjet.
Pokud se chci zlepšit v dovednostech typických pro náš oddíl, splním si 1–4 aktivity z oddílové nabídky (počet stanovuje oddíl).
Já a můj život
Jsem rád/a na světě a vím proč. Jsem totiž člověkem s jedinečným posláním. Tomu můžu důvěřovat, protože nejhlubším základem toho všeho je Láska, které jako skaut/skautka slibuji věrně sloužit v každé době. Jí se chci učit rozumět, z ní chci brát svou sílu a svůj pokoj, svou odvahu a naději pro své životní poslání. K tomu potřebuji srdce schopné naslouchat, objevovat smysl věcí i událostí a vnímat krásu.
Starý rytíř si unaveně sedl do trávy před pevností. Pozoroval skupinku mladíků, které celé odpoledne vyučoval, jak si nedaleko polehali do trávy, a až sem slyšel jejich nadšené předhánění se v tom, kdo bude lepší bojovník a kdo vykoná víc hrdinských skutků. Jako by v nich viděl sám sebe, když v jejich věku snil o slávě. Dnes ví, jak to bylo bláhové. Třicet let bojoval pro řád. Chránil poutníky a trestal lapky na kupeckých cestách. Vybojoval několik slavných bitev při obraně království. Po nocích hlídal klid prostých vesničanů. Ne sláva – služba. O to se v jeho životě jednalo. Ale trvalo mu dlouho, než to pochopil. Dnes je za to vděčný. Komu? To kdyby věděl, byl by už v cíli svého života. Zatím to jen tuší.
Pokusím se objevit svoje životní poslání a zhodnotím svoje předpoklady (tedy silné a slabé stránky) pro něj. S výsledkem seznámím někoho, komu důvěřuji. |
|
Připravím prezentaci nebo vyjádřím jinou vhodnou formou, proč je nenávist neslučitelná se skautingem. |
|
Pohovořím s dospělým, kterému důvěřuji, o svých dosavadních zkušenostech s rozjímáním (vnitřním nasloucháním, meditací, modlitbou, přebýváním v tichu apod.). |
R K |
Po dohodě s vůdcem/vůdkyní připravím program pro mladší děti, při kterém v tichu vyslechnou několikaminutovou skladbu, báseň, píseň apod., a poté na ni několika větami budou reagovat (např. vyjádří poděkování, popíší svůj vnitřní stav apod.). |
|
Pokusím se vyjádřit pomocí symbolů (obrázkem či jiným ztvárněním) duchovní či abstraktní skutečnosti (pravda, láska, naděje, zoufalství, odpuštění, řád). |
|
Budu oporou (přístupem a případně pomocí při organizování) při uskutečňování oddílových rituálů a jiných aktivit směřujících k podpoře oddílové tradice a rozvoji duchovního života. |
R K |
Pokud chci více rozumět sobě a svému životu, splním dvě aktivity, které si určím.
Moje svědomí
Sliboval/a jsem, že budu věrně v každé době sloužit nejvyšší Pravdě, a tady to můžu prokázat: vychovávat své svědomí, aby opravdu bylo hlasem Pravdy. Dávat dobrý pozor, podle čeho se vlastně rozhoduji. Dál chci upevňovat svůj charakter, protože jen tak dokážu uskutečňovat to, o čem vím, že je správné. Chci být spolehlivý/á a statečný/á, obstojím pak i v těžkých situacích a budu druhým oporou. Dokážu to nejen v oddíle, ale i mimo něj.
Agardas se posadil na zem. Putoval dva dny, než se mu konečně podařilo najít místo, které považoval za to pravé. Z nevysokého kopce měl rozhled do okolního kraje. Nad hlavou mu svítily hvězdy a měsíc. Byl vyslán na tradiční cestu, při které měl přemýšlet o sobě. A tady konečně mohl soustředit svou mysl. Seděl tam dva dny, bez jídla a jen s trochou vody. A sám. Jen se svou myslí, v níž bylo mnohem víc otázek než odpovědí, s touhou být mužem, jehož charakter je jako z křemene a na něhož se ostatní budou moct spolehnout. Nebylo by lepší, kdyby místo toho strávil ten čas v rozhovorech s moudrými muži řádu? Nebo četbou knih, které nesly v sobě slova poznání? Před jeho vnitřním zrakem se ale začaly ukazovat události a situace, které mu o něm samém řekly víc, než by dokázala všechna moudrost starců i knih. Najednou viděl, kolik v něm samém je ještě strachu, nepoctivosti a někdy i sobectví. Jak je možné, že si toho dosud nevšiml? Tak kvůli tomu byl vyslán do téhle samoty!
Když se rozhoduji o něčem závažném, dokážu se zamyslet nad tím, co mě k mému rozhodnutí opravdu vede. Prokážu to na třech konkrétních příkladech v rozhovoru s někým, komu důvěřuji. |
|
Pokusím se zjistit své dobré i špatné vlastnosti a spolu s někým, komu důvěřuji, si sestavím konkrétní plán, jak dál postupovat k dosažení nějakého zlepšení. |
K |
Představím členům své družiny svůj žebříček hodnot a srovnám jej s hodnotami skautského zákona. |
R |
Promyslím si, na čem mi v životě nejvíc záleží teď a jak se to během mého života proměňovalo, a výsledek literárně nebo výtvarně ztvárním (komiks, příběh, reportáž…). |
|
Alespoň ve dvou případech dokážu na veřejnosti hájit skauting nebo se zachovat statečně v obtížné situaci, např. se zastanu šikanovaného spolužáka. |
|
Přijmu nějakou službu, která vyžaduje spolehlivost, budu ji vykonávat aspoň tři měsíce. |
|
Pokud chci pokročit ve svém mravním jednání, splním dvě vyznačené aktivity a jednu další, kterou si určím.
Osobní rozvoj
V životě mám splnit důležité poslání, a k tomu se musím především naučit: dobře hospodařit s časem, rozvíjet své dovednosti i vědomosti a sebe skutečně ovládat. Naučím se o sobě a svém jednání přemýšlet tak, že se dokážu poučit jak ze svých chyb, tak z úspěchů. Přemýšlím o světě, ve kterém žiji, a snažím se mu porozumět.
Temnou místnost osvětloval nejen oheň z velkého krbu, ale také dvě svíce na velkém stole uprostřed. Stůl i všechny regály okolo stěn byly doslova zavaleny knihami. Uprostřed toho všeho za stolem seděla žena a pomalu upíjela z hrníčku čaj, zatímco pozorně pročítala tlustý svazek vázaný ve světlé kůži. Na stole byly ještě misky různé velikosti a v nich bylo cosi, co žena čas od času pečlivě zkoumala. Podle výrazu její tváře se zdálo, že se blíží k jakémusi rozuzlení velkého tajemství. Měla za sebou desítky let obětavé a usilovné činnosti. Teď vypadala jako horolezec, který se blíží k vrcholu hory. Tím vrcholem bylo totiž tajemství hmoty, před kterým zatím lidstvo bezradně přešlapovalo, zmítané bídou, hladem i nemocemi. A ona tušila, že jejím posláním je najít k tomu tajemství klíč.
Během dne si dokážu zorganizovat svůj čas tak, abych stihl/a všechny své povinnosti a ještě mi nějaký čas zůstal pro mé zájmy a odpočinek. |
|
Pravidelně čtu nějaký populárně-odborný časopis nebo internetové stránky o tom, co mě zajímá a baví (o přírodě, technice, politice, historii apod.). |
|
Prokážu aspoň na třech případech (vyhodnocením a následným jednáním), že se dovedu poučit ze svých chyb a neúspěchů. |
|
Tři měsíce budu sledovat, jak se chovám v těžkých a náročných situacích (stres, konflikt s někým, zklamání apod.), a písemně vyhodnocovat své jednání v nich. Alespoň tři takové situace zvládnu s chladnou hlavou a přispěji k jejich vyřešení. |
|
Připravím pro naši družinu jednoduchou prezentaci či aktivitu o tom, jak se může v přírodě či společnosti projevovat princip zpětné vazby. |
|
Pokud chci přispět svému osobnímu rozvoji, splním jednu vyznačenou aktivitu a jednu další, kterou si určím.
Lidé a vztahy
Chci, aby lidé kolem mě byli šťastní. Skauting mi k tomu nabízí účinnou cestu. Pro mě to znamená, že moje kamarádství a přátelství jsou tím nejdůležitějším, oč teď v mém životě jde. Moje svoboda je příležitostí zvát druhé do svého přátelství a odpovídat druhým na jejich nabídky k přátelství. Všichni lidé jsou jedineční a hodnotní. Pozná se to teprve, když je někdo má rád. Já se o to chci aspoň u některých pokusit.
Rozhlédla se kolem sebe. Připadala si ztracená a osamělá. To, že ji Erik opustí kvůli „té dívce“, nebyla sice pro ni úplně rána z čistého nebe, protože už delší dobu jí cosi signalizovalo, že mezi nimi není všechno v pořádku, ale přece jen takový konec nečekala. Věřila, že její krása a péče budou pro Erika dostatečně silným poutem, aby ji nedokázal opustit. Ano, stěžoval si, že mu bere svobodu, ale to všechno strachování o něj přece bylo z lásky. Začala přemýšlet, jestli tento strach nezpůsobil konec jejich vztahu. Něco jí začalo napovídat, že pravá láska by měla strach naopak zahánět. Strach svazuje, ale pravá láska dává svobodu.
Před vrstevníky obhájím, proč je správné dodržovat řád (např. zákony, pravidla hry...), ačkoliv se někdy na první pohled zdá, že je to nevýhodné. |
|
Zamyslím se, čím ve svém jednání a svých postojích podporuji dobré vztahy, a čím jim naopak škodím. Svoje závěry proberu s někým, komu důvěřuji. |
|
Dokážu obhájit svůj názor na to, jak internet ovlivňuje mezilidské vztahy, jaké klady i rizika může internetové kamarádství mít, a vysvětlím, proč si to myslím. |
|
Dokážu v diskusi vyjádřit svůj názor na to, jaké by měly být vztahy děvčat a chlapců v mém věku, a vysvětlím, proč si to myslím. |
|
S družinou vymyslím a zrealizuji divadelní scénku o vztazích děvčat a chlapců v našem věku. |
D |
Vím, co je ve vztazích s malými dětmi důležité, a snažím se to uskutečnit pěkným vztahem k nějakému výrazně mladšímu dítěti (ne sourozenci). |
|
Dokážu vysvětlit, co je ve vztazích se starými lidmi důležité, a snažím se to uskutečnit pěkným vztahem k nějakému konkrétnímu starému člověku mimo rodinu. |
|
Pokud chci lépe poznat hodnotu lidí a vztahů, splním jednu vyznačenou aktivitu a jednu další, kterou si určím.
Moje vztahy
V tomto bodě se nejvíc pozná, jestli opravdu plním svůj slib sloužit nejvyšší Lásce věrně v každé době. Bez důvěry není možné prožít opravdové přátelství nebo lásku. Proto nebudu zneužívat důvěry, kterou mi daruje někdo jiný. A budu důvěřovat svým přátelům, i když vím, že si nemusíme porozumět nebo mě mohou zklamat. Chci se co nejlíp připravit na vztahy, které vydrží celý život.
Ta černovlasá kněžna byla neuvěřitelně okouzlující! Johan si to nejdřív nechtěl připustit, ale jeho oči se čím dál tím častěji obracely právě k ní. Neznal ji, ale přitahovala jej silou, které stále hůř odolával. Až dosud si nedovedl představit, že by ho mohlo vůbec něco tak ovládnout. Vždyť to není tak dávno, co Blance – své mladé manželce, která zůstala doma s jejich prvním dítětem – sliboval „lásku, úctu a věrnost“ – a že ji nikdy neopustí. Náhle stála ta černovláska před ním. „Vidím, princi, že jsem vám nezůstala lhostejná,“ prohlásila zvonivým, sebevědomým hlasem. „Možná vás bude zajímat, že ani vy jste neunikl mé pozornosti,“ dodala s úsměvem. Johan cítil, jak jeho nitrem lomcuje divoká směs pocitů. Chápal, že pokud popustí tomu všemu uzdu, rozmetá všechno, v co dosud věřil a kvůli čemu žil. „Snad jste neztratil hlas?“ poněkud posměšně se zeptala kněžna. Johan se vzpamatoval. „Neztratil jsem hlas,“ odpověděl pevně, „a neztratím ani svou čest, ani svou lásku.“ Uklonil se a odešel za svým přítelem, kterého právě uviděl, jak přichází.
V následujících dvou měsících mi alespoň ve třech konkrétních případech kamarádi dosvědčí, že jim dokážu účinně pomáhat s řešením jejich problémů. |
|
Vytvořím si přehled toho, co dobrého mě moji kamarádi v posledních letech naučili, a najdu způsob, jak za to každému z nich poděkovat. |
|
Snažím se o svých citech a náladách uvažovat a zkoumat jejich působení, abych já ovládal/a víc je, než ony mne. O výsledku svého sledování alespoň za poslední tři měsíce pohovořím s někým dospělým, komu důvěřuji. |
|
Připravím ve spolupráci s vůdcem/vůdkyní debatu o problémech vztahů mezi chlapci a děvčaty, včetně úvodu do tématu a následného vyhodnocení debaty. |
|
Připravím ve spolupráci s rádcem/rádkyní (vůdcem/vůdkyní) pro svou družinu (oddíl) program na téma spolehlivosti, věrnosti, zodpovědnosti a odpouštění v přátelství. |
|
Připravím ve spolupráci s vůdcem/vůdkyní oddílu program zaměřený na rozvoj vzájemné důvěry, který bude obsahovat i následnou reflexi o významu důvěry. |
|
Zjistím (např. pomocí dotazníku, který připravím ve spolupráci s vůdcem/vůdkyní), co si členové naší družiny představují pod tím, když se řekne „správný sexuální život“. |
|
Pokud chci rozvíjet svoje vztahy, splním dvě aktivity, které si určím.
Komunikace mezi lidmi
Chci s druhými úspěšně komunikovat. To znamená naučit se je brát vážně, opravdu jim naslouchat a co nejlépe je chápat. Dále je potřeba, abych já sám dokázal co nejlépe vyjadřovat to, co chci sdělit druhým. A konečně se musím naučit správně řešit konflikty: kamarádskou domluvou, rozumnou debatou, schopností přiznat chybu a omluvit se.
Když před ní vykoukly první střechy domů ve vesnici, ucítila zachvění, jak dostala trému. Tenhle úkol ji vůbec netěšil, ale nedalo se nic dělat, splnit ho musela. Jeden z chlapců ve vesnici měl těžkou nemoc, která nebyla sice na první pohled patrná, ale v krátké době by pro něj bez operace znamenala nevyhnutelnou smrt. A teď mistr lékařského umění poslal ji, svou mladou asistentku, na kterou nejvíce spoléhal, aby rodičům vysvětlila situaci a přesvědčila je o nezbytnosti operace. Jak přemýšlela o svém úkolu, došla k jejich domu. Zhluboka se nadechla a zaklepala na dveře.
Vymyslím si cestu, jak se dál zlepšovat ve schopnosti zdůvodňovat svoje názory a předkládat je tak, aby jim druzí mohli dobře rozumět. |
|
Alespoň tři lidé mi potvrdí mé zlepšení ve schopnosti jim naslouchat a rozumět. |
|
Připravím pro oddíl nebo družinu program o pravidlech civilizované diskuze. |
D |
Dokážu na různých situacích z filmu nebo knížky ukázat, kdo a jak si tam počínal vhodně z hlediska pravidel správné komunikace, a kdo se naopak proti nim proviňoval. |
|
Pokusím se alespoň po dva měsíce aktivně přispívat k řešení konfliktů, ke kterým nejčastěji dochází v mém okolí (v družině, u nás doma nebo ve třídě), a o výsledku si promluvím s vůdcem/vůdkyní nebo jiným dospělým, kterému důvěřuji. |
|
Dokážu spolehlivě neverbálně předávat někomu dalšímu (např. kamarádovi) instrukci pro splnění nějakého úkolu. |
|
Svou schopnost komunikovat v cizím jazyce prokážu tak, že dobře zvládnu roli tlumočníka (například na zahraničním pobytu). |
|
Vymyslím pro oddíl nebo družinu aktivitu, při níž by se procvičila schopnost dobře se vyjadřovat. |
D |
Pokud se chci zlepšit v komunikaci mezi lidmi, splním jednu vyznačenou aktivitu a jednu další, kterou si určím.
Moje pomoc druhým
Jeden z nejvýznamnějších Čechů v historii a velký podporovatel skautů – Tomáš G. Masaryk – napsal: Láska si nežádá nešiků. Dobře tím vyjádřil to, co bych chtěl/a jako skaut/ka ukázat: Máme nejen krásné ideály, ale umíme podle nich i žít. Hlavně praktickou pomocí těm, kteří nás potřebují. O tohle tu totiž jde: Dobře rozeznávat potřeby druhých lidí, správně zhodnotit, jak jim můžeme pomoci, a nakonec tu pomoc skutečně kvalitně poskytnout.
Spoušť, kterou po sobě zanechala noční povodeň, byla příšerná. Akarští rytíři byli zvyklí na pomoc při katastrofách. Čelit různým pohromám – ať válečným, nebo přírodním, bylo přece jejich posláním. To, co ale viděli tentokrát, překonávalo vše, co nejen zažili sami, ale i o čem psaly jejich kroniky. Jejich templ umístěný na temeni horského hřebenu byl jediným místem, které v okruhu desítek kilometrů zůstalo ušetřené. Všude jinde zasáhla povodeň a po ní zůstaly trosky domů, páchnoucí bahno smísené se splašky z kanalizace – a desetitisíce zoufalých lidí bez přístřeší. Akarští rytíři se bez váhání vrhli do zajištění záchranných prací.
Promyslím, jakým způsobem mohu pomáhat potřebným lidem u nás i ve světě. Zhodnotím své možnosti, porovnám to, co by bylo možné dělat, s tím, co dělám. Pohovořím o tom s někým, komu důvěřuji, a domluvím se na dalším postupu. |
|
Připravím pro oddíl prezentaci o potřebnosti charitativní činnosti a možnostech skautů se na ní podílet, nebo prezentuji výsledky sbírky, které jsme se zúčastnili (na co se peníze použily, jaké byly výsledky…). |
|
Podílím se na přípravě oddílové akce na podporu významného charitativního projektu (např. Pomozte dětem, Postavme školu v Africe…). |
|
Dlouhodobě se věnuji opuštěnému kamarádovi (nový spolužák, dítě cizinců…), aby se necítil sám a neměl potíže ve škole. |
R |
Na základě spolehlivých informací si společně s družinou vybereme nějakou charitativní sbírku, na níž každý z nás přispěje částkou alespoň 100 Kč, kterou si sám ušetřil nebo vydělal. |
|
Pokud chci dokázat pomáhat druhým, splním jednu vyznačenou aktivitu a jednu další, kterou si určím.
Moje rodina
Domov pro mě není jen „hotel“, kde se najím a vyspím, ale vím, že o vztahy s příbuznými musím pečovat stejně jako o vztahy se svými přáteli. I když možná moje rodina není ideální, uvědomuji si, jak je pro mě důležité mít a příbuzné, se kterými se cítím dobře a kteří mi pomohou, když potřebuji. Vím, že se od nich mohu spoustu věcí dozvědět a naučit.
Okolo ohně byla veselá zábava. Vůdce právě vyprávěl mladým rytířům o jedné z mnoha výprav, kterých se zúčastnil. Občas společnost vyprskla smíchy. Jeden z rytířů ale seděl stranou a díval se do setmělého údolí. Společnost ho dneska nelákala, vzpomínal na domov, kde už více než rok nebyl. Vytáhl malý medailonek a zadíval se na obrázky svých rodičů. Doufal, že jsou doma všichni v pořádku. Už se těšil, až je bude moci jet všechny navštívit.
Navštívím rodiště svých rodičů nebo prarodičů a pokusím se o místu a jeho historii něco dozvědět (místní pověst, tradice...). |
K O |
Vím, kde pracují moji rodiče a čemu se ve svém zaměstnání věnují. Pokusím se o tom, čím se zabývají, zjistit více třeba návštěvou jejich pracoviště, rozhovorem s jejich kolegy apod. |
|
Budu pomáhat rodičům nebo prarodičům s nějakou pravidelnou činností, budu všímavý k tomu, co je kde potřeba. |
K O |
Snažím si pravidelně vyhradit čas na rozhovory, povídání s rodiči, abychom o sobě stále věděli – jak se nám daří/nedaří, co chystáme apod. |
K O |
Zorganizuji akci pro naši rodinu (naplánuji výlet, uspořádám oslavu…). |
O |
Pokud chci být plnohodnotným členem rodiny, splním jednu aktivitu, kterou si určím.
Naše parta
V rámci naší party se snažím udržovat přátelské vztahy a zajímat se o všechny její členy. Tím, že si vezmu zodpovědnost za nějaký konkrétní úkol, přispívám k tomu, aby naše společenství bylo příjemným místem, kde se stále děje něco zajímavého.
Seděli jsme okolo ohně a hřáli se teplem jeho plamenů. Mladá dívka poslouchala debatu a mračila se. V jejich skupině byli lidé, kteří z nějakého důvodu utekli z vesnic a ukrývali se v lesích. Společně lovili, sbírali lesní plody, a tak celkem bez problémů přežívali. Teď ale Gorek, samozvaný vůdce party, ostatní přesvědčoval, aby přepadávali kupce na cestě. Pokusila se mu oponovat, že je to špatné, ale ostatní ji k jejímu zděšení umlčeli. Nakonec to nevydržela, vstala, popadla své věci a odešla do tmy. S ní se pryč vydali další dva, teď už bývalí, členové party. Nehodlali být ve skupině, která se rozhodla krást!
Program, který připravím pro družinu, po jeho skončení zhodnotíme, jak všichni společně, tak i já sám pro sebe. |
D O |
V případě, že v naší družině něco nefunguje tak, jak by mělo, zasadím se o to, aby se věci změnily k lepšímu. |
D O |
Se svojí družinou zorganizuji program na oddílovou událost (zábavný večer, divadelní soutěž, oddílovku…). |
O |
Se svou družinou uspořádám setkání s družinou z jiného oddílu. |
D O |
Založím a budu spravovat webovou stránku / blog / e-mailovou konferenci, jejímž prostřednictvím bude naše parta komunikovat. |
D O |
Pokud chci lépe rozumět životu se svými vrstevníky, splním jednu aktivitu, kterou si určím.
Družina jako tým
Vím, že v naší družině je každý její člen v něčem šikovný, každý má svou roli. Snažím se přijít na to, co jde mně, a dělat to tak, aby to bylo užitečné i pro ostatní. Umím zhodnotit, jak se nám to, co společně podnikáme, daří či nedaří a proč.
Rozhlédla se po tvářích svých druhů a přemýšlela, jestli si opravdu vybrala ty pravé. Všichni se s obavou dívali na majestátné velehory před sebou, snad jen vysoký ramenatý válečník, kterého našla v jedné z tavern Okarského přístavu, měl v očích radostné očekávání. Čarodějka vedle něj byla sice drobounká, ale dokázala silou vůle zastavit lavinu nebo padající skálu. Hraničář, kterého najala na hledání cesty horskými průsmyky, dokázal navíc vyléčit téměř jakékoliv zranění. Najednou si byla jistá, že jsou dostatečně připraveni na to, aby horám vyrvali jejich poklady.
Naplánuji se svou družinou dlouhodobější společný projekt, budu koordinovat práci skupiny tak, abychom dosáhli předem vytyčeného cíle. |
D O |
Při práci na různých úkolech si postupně vyzkouším alespoň tři různé role (šéf, režisér, inovátor, kritik, organizátor, týmový hráč, dotahovač, specialista…) a následně zhodnotím, jak se mi ve které z nich dařilo. |
D |
Při společném družinovém úkolu zastávám roli pozorovatele, který po skončení aktivity s ostatními rozebere, jak si při úloze počínali. |
D |
Všímám si, co se rádci/rádkyni daří a nedaří při vedení družiny a podělím se s ním/ní o své postřehy (kritika i pochvala). |
D O |
Zúčastním se se svou družinou Svojsíkova závodu. Poučíme se z našich úspěchů a neúspěchů v závodě. |
D O |
Pokud chci zlepšovat naši týmovou práci, splním jednu aktivitu, kterou si určím.
Já a demokracie
Všechny diktatury a totality se v jednom shodují – v nedůvěře a podezřívavosti. Tvrdí, že lidé nevědí, co je pro ně dobré, a proto jim to musí někdo pro jejich vlastní dobro přikázat. Demokracie je naopak společenské zřízení postavené na důvěře v lidi. Důvěře v to, že jsou schopni dohodnout se, a tak společně rozhodovat a vytvářet si pravidla, a že jsou schopni nést za svoje rozhodnutí odpovědnost. I já k tomu chci přispívat, a snažím se proto kolem sebe šířit atmosféru důvěry – a tak jsem vlastně i bez politické funkce velký demokrat…
Z hospody byly vytaženy všechny stoly a lavice, přesto však spousta lidí musela stát okolo. Dnes se na návsi sešli všichni obyvatelé vesnice, aby se dohodli na pravidlech, jak letos naloží s penězi z daní, které jim zbydou poté, co odevzdají díl králi. Některé rodiny si připravily návrhy, o kterých se teď diskutovalo a hlasovalo. Učitel seděl před hromádkou papírů a všechno zapisoval, aby se později na nic nezapomnělo.
Vysvětlím mladšímu členovi oddílu, jak funguje naše středisko a středisková rada, představím mu jednotlivé oddíly a způsob, který používáme k rozhodování o našem oddíle (oddílová rada). |
|
Aktivně se podílím na činnosti oddílu a přeberu zodpovědnost za minimálně jeden důležitý úkol vyžadující aktivní rozhodování a souhru dalších členů skupiny. |
|
Přečtu knížku nebo se podívám na dokument o době či zemi, kde je či byla diktatura, a najdu si k tomu další informace. |
|
S družinou najdeme nějakou konkrétní příčinu nedorozumění naší (české) společnosti s některou z jejích menšin (Romové, Vietnamci...). Vyhledáme si informace o jejich kultuře a způsobu života, s pomocí kterých vysvětlíme oddílu, jak se chovat, aby k nedorozuměním nedocházelo. |
|
Pokud chci porozumět demokracii, splním jednu aktivitu, kterou si určím.
Já občan
Demokracie, to není jen forma rozhodování, ale mnohem spíš i určitý způsob života. Znamená to, že se místo brblání v koutě začnu zajímat o své okolí, chci a umím ovlivňovat, co se kolem mě děje. Na to nemusím být politik – stačí, když se dáme se sousedy dohromady a opravíme dětské hřiště, když si maminky pomáhají hlídat děti, když parta nadšenců zorganizuje hudební festival… Nic z toho není placené, ale lidé to dělají, protože to má smysl a nese to jiný užitek než peníze. I já můžu ovlivnit dění kolem sebe, stačí, když nebudu jen čekat, kdo to udělá za mě. Určitě najdu možnost, jak se spolupodílet na nějaké prospěšné činnosti ve svém okolí.
Sochař zastavil a snad už posté se zadíval na starou oprýskanou sochu prvního starosty města, která kdysi hrdě zdobila náměstí. Pamatoval si, jak ji kdysi jeho mistr vytesal na památku člověka, který vždy říkal: „Neptej se, co mohou pro tvoje město udělat ostatní, ptej se, co pro něj můžeš udělat ty!“ Lidé se tím řídili, protože on sám jim šel příkladem a pro blaho ostatních pracoval ve dne v noci. Dnes byl ale na sochu spíš žalostný pohled, byla pokrytá mechem a holubím trusem, rysy obličeje se už skoro nedaly rozeznat. „Někdo by s tím měl něco dělat,“ pomyslel si sochař. A pak mu blesklo hlavou: „Neptej se, co mohou pro tvoje město udělat ostatní, ptej se, co pro něj můžeš udělat ty!“ Za chvíli se vrátil s pomocníkem
a společně se pustili do opravy. Trvalo to několik dní, ale nakonec socha zářila, jako by byla nová.
Zjistím, jaká další občanská sdružení mimo Junák a působí v naší obci/čtvrti a čemu se věnují. |
|
Zúčastním se akce jiné neziskové organizace a nějakým způsobem o ní informuji ostatní členy oddílu. |
|
Zjistím, co je to EIA a SEA a najdu informace o proběhlém či probíhajícím procesu EIA v našem regionu. |
|
Domluvím společnou akci (spolupráci) naší družiny/oddílu a jiné neziskové organizace. |
|
Připravíme s družinou krátký dokument (film, článek, komiks...) o nějaké zajímavé žijící osobnosti nebo skupině lidí z naší obce. |
|
Zorganizujeme s oddílem akci pro veřejnost a já na sebe při organizaci vezmu nějaký dílčí úkol. |
|
Připravím hru, kde se ostatní dozvědí, kde je obecní/městský úřad, pošta, lékař, policie, knihovna. |
|
Pokud si chci poradit v občanském životě, splním jednu aktivitu, kterou si určím.
Propojený svět
Dnešní svět je složitý a není lehké se v něm vyznat. Je propojen třeba telekomunikační sítí nebo silnými vazbami mezinárodního obchodu, a tak mohu svými skutky zde škodit i pomáhat na druhém konci zeměkoule. I když nemůžu pochopit všechny vazby, příčiny a důsledky v dění kolem sebe, snažím se o to, protože provázanost celého světa mi také dává naději, že i malý dobrý skutek může pomoci a změnit věci k lepšímu.
Vesničané se sešli na okraji obecní pastviny, kde obecní pastýř pásl stádo, ve kterém měl každý svou ovci. Letos byl dobrý rok, a tak se bavili o tom, jak naložit s přebytky. „Já bych si koupil další ovci,“ povídá Matěj. „Budu mít víc mléka, sýra udělám víc… a jedna ovečka na pastvině navíc se snadno uživí.“ Ostatním se to zalíbilo a začali uvažovat o tom, že si také pořídí další ovci. Když už skoro vyrazili do města na trh, povídá starý vysloužilý pastýř. „To nedělejte, abyste nedopadli jako Žďárečtí! Ti také stále přidávali na svou pastvinu ovci za ovcí. A jak ovcí přibývalo, tak se pásly stále níže a níže, takže tráva nestačila dorůstat, až pastvinu vypásly a zničily. Víte, ono vše má své meze. Každý si říká, že zrovna ta jeho malá ovečka přeci nic nepokazí, ale dohromady to je to pak nápor.“
Spolu s oddílem, družinou nebo ve dvojici vymyslím nebo zjistím způsob, jak mohu pomoci dětem v rozvojových zemích, a pomohu jim. |
|
Nějakým způsobem (scénka s pomocí mé družiny, plakát…) znázorním, jaké všechny profese jsou třeba na to, aby mohlo fungovat město. |
|
Zjistím/vymyslím, koho a jak ovlivňuje (pozitivně i negativně) nějaká větší změna (stavba supermarketu, velké továrny, zrušení železniční tratě, postavení nové obytné čtvrti na malé vesnici…). Výsledek zaznamenám třeba formou myšlenkové mapy, nebo jako příběh konkrétních místních lidí (např. majitele malého obchodu, starosty, zemědělce, rodiny bydlící v sousedství, majitele penzionu…). |
|
Zjistím, které z potravin, co běžně jím, se pěstují na místě deštných pralesů, a omezím jejich konzumaci. |
|
Pokud se chci vyznat v dnešním propojeném světě, splním jednu aktivitu, kterou si určím.
Různost světa
Na světě žije šest miliard lidí. Každý z nich je jiný, každý žije svůj život trochu jinak, ale všichni jsou součástí naší společnosti. I já se liším od svých kamarádů, třeba jen tím, co umím, že mám jiné koníčky nebo poslouchám jinou hudbu. Vím, že každý člověk má svoji cenu, ať je starý, handicapovaný, nebo vyznává jiné hodnoty než já. Neurážím ho a neposmívám se mu. Nestraním se nových lidí, kteří přicházejí do kolektivu, a ochotně jim pomohu, pokud to potřebují. Zajímají mě lidé jiných kultur – sháním si o jiných kulturách informace, abych pak věděl, jak se chovat, když se s nimi setkám.
Tak teď nám vládne královna, to jsme to dopracovali,“ pronesl hromotlucký válečník opřený o bar. „Ženská! Ty neuměj ani vládnout, ani bojovat. Měly by sedět doma, vařit a starat se o děti.“ „Prosím, můžete to zopakovat? Asi jsem vám špatně rozuměla,“ ozvalo se za ním jemným hlasem. „Řikal jsem, že ženský neuměj ani vládnout, ani bojovat!“ Zavrčel a ani se neohlédl. „V tom případě s vámi musím zásadně nesouhlasit. Kdybyste byl tak laskav a otočil se, ráda vám řeknu do očí jeden přesvědčivý argument.“ Válečník se otočil a rozhodnut, že s tou drzou ženskou rychle zatočí, napřáhl ruku k úderu… Když se sbíral ze země, napadlo ho, že by si příště možná mohl dávat pozor na to, co říká.
Po dva měsíce se budu snažit ze své řeči vymazat nálepky („cigoši“, „negr“, „no jo, holka“, „mentál“ apod.) a předsudky („všichni Romové kradou“ „chlap se neumí starat o dítě“, „ženská neumí řídit“, „chudí si za svoji situaci mohou sami“, „cizinci nám berou práci“ apod.). Budu se snažit je dál nešířit (nebudu např. vyprávět vtipy založené na předsudcích). |
|
O své návštěvě cizí země nebo její kultuře a umění udělám program pro družinu. |
|
Před pobytem v zemi, kterou blíže neznám, si o ní a lidech, kteří v ní žijí, najdu informace a naučím se základní fráze tamního jazyka. |
|
Připravíme s družinou akci v místním komunitním centru, volnočasovém klubu nebo podobném zařízení. |
|
Připravím pro náš oddíl program o některé z menšin, které žijí na našem území (Vietnamci, Slováci, Židé…). |
|
Pokud chci porozumět dnešnímu různorodému světu, splním jednu vyznačenou aktivitu a jednu další, kterou si určím.
Příběhy našeho světa
Nežijeme život jako stránku učebnice, rozdělený na letopočty, poučky a čísla. Ani v historii lidé nepsali dějiny, ale prostě žili své příběhy. Pokud se na minulost dokážu takto dívat, přestane být jen sbírkou letopočtů, ale mohu v ní hledat zajímavosti, odpověď na otázky, proč jsem, jaký jsem, i poučení pro dnešek. Chápání příběhů jiných lidí i jiných společností mne může vést k tomu, že jim lépe porozumím.
Poutník přišel na veliké staveniště. Už se chýlilo k večeru a byl tam téměř sám. Zajímalo ho, co se to tam děje, a tak když uviděl kameníka, zeptal se ho, co dělá. „Nevidíš, tesám sloup,“ odsekl. Za chvíli si všiml sochaře a zeptal se ho také. „Tvořím sochu svatého Tomáše,“ odpověděl znaveně. Poutník zakroutil hlavou a šel dál a uviděl stařenku, která po řemeslnících uklízela. Zeptal se i jí, co dělá. „Stavím katedrálu pro slávu Boží,“ odpověděla mu s hrdostí v hlase. „Vida,“ řekl si poutník, „ne činnost sama, ale souvislost, příběh dává smysl.“
Vyberu si jeden přírodní jev, ztvárním jej výtvarně nebo jinak umělecky a pak jej popíšu z přírodovědného hlediska. |
|
Přečtu si knihu příběhovou formou přibližující historii skautingu (např. 250 milionů skautů nebo Vlk, jenž nikdy nespí). |
|
Najdu poškozenou drobnou památku a s družinou nebo oddílem ji pomohu opravit. |
|
S družinou si vybereme jeden starý místní zvyk a obnovíme jej. |
|
Poslechnu si vyprávění o výstavbě panelového sídliště v naší obci od člověka, který to zažil. |
|
Sám nebo s družinou se zamyslím, co musel člověk za komunismu udělat, když chtěl sehnat lego, hi-fi věž, cement na stavbu domu, běžky, nové auto, pomeranče, když chtěl jet do Itálie, co mohl dělat, když nesouhlasil s výstavbou továrny před svým domem. Libovolnou formou to přiblížím družině, oddílu nebo spolužákům. |
|
Porovnej, jak vypadala profese jednoho z tvých rodičů nebo dobrých známých a člověka, který měl stejné povolání, byl stejně starý a žil na stejném místě před roky 1970, 1930 a 1870. |
|
Pokud chci porozumět příběhům našeho světa, splním jednu aktivitu, kterou si určím.
Pobyt v přírodě
Za normálních podmínek se v přírodě pohybuji suverénně, je to pro mě malá násobilka. Troufám si i na náročnější situace, jen tak něco mi nedokáže zkazit dobrý pocit. Umím se na cestách přírodou i postarat o ostatní a být jim dobrým průvodcem.
Usmála se, když si všimla, že se do oka chytil zajíc. Vyprostila ho, nastražila past znovu a s úlovkem se vydala na cestu ke své chýši. Už půl roku se skrývala před nespravedlivým stíháním v lesích. Nejdříve si myslela, že to nezvládne, že zemře hlady, ale pak pochopila, že les je plný možností, jak se uživit. Postavila si chýši, ve které se mohla schovat před deštěm, naučila se lovit nejen s lukem, ale i do pastí, a postupně se seznámila s tím, co je příroda schopná jí dát.
Zúčastním se celodenní horské túry na běžkách nebo sněžnicích. |
|
Podle mapy naplánuji celodenní výpravu pro družinu nebo oddíl, popíšu trasu a podle mapy určím délku a náročnost cesty. |
|
Vysvětlím členům družiny, jak se chovat v přírodních rezervacích a proč. Seznámím je s jedním chráněným územím. |
|
Poradím nováčkovi, jaké vybavení si má vzít na výpravu, a pomohu mu dobře sbalit batoh. |
|
Připravím pro družinu nebo oddíl návod, jak postupovat v případě nějakého nebezpečí při pobytu v přírodě - podle konkrétní činnosti a situace oddílu (např. co dělat při náhlé vánici v horách, při povodni na táboře, když se část oddílu ztratí, při úrazu na puťáku...). |
|
V létě strávíme s družinou 24 hodin mimo tábor, k jídlu a pití přitom použijeme pouze to, co najdeme v přírodě, případně využijeme nejzákladnější suroviny, které dostaneme v táboře (sůl, mouku, vodu...). Z těchto surovin si uvaříme. |
|
Pokud chci lépe zvládat pobyt v přírodě, splním jednu aktivitu, kterou si určím.
Vnímání přírody
Příroda má své příběhy, svou krásu, svou zajímavost. Já příběhy objevuji, snažím se jim porozumět a umět je vypravovat. Učím se vnímat krásu přírody a vidět její rozmanitost. Stejně jako můžu mít rád člověka teprve tehdy, když ho nějakou dobu znám a rozumím mu, mohu přírodu opravdu milovat a může mi na ní záležet, až když o ní vím co nejvíce a zažiji v ní krásné okamžiky.
Moc se těšila. Konečně se moudrý mnich uvolil, že ji bude učit, a teď měla začít první hodina. Udivovala ji jen doba, kdy se měli sejít u západního portálu. Když chrámové zvony odbíjely desátou hodinu večerní, vyrazili oba na holý vrch, který se tyčil nad klášterem. Po cestě se setmělo a na obloze se rozzářily tisíce hvězd. Její průvodce ji vyzval, aby ulehla do měkké trávy a podívala se na nebe. Dlouho oba s údivem sledovali mlčky ten krásný obraz, který vytvářela malá světélka hvězd. Tu přerušila ticho: „To je nádhera, ale proč jste mne vzal sem? Čekala jsem, že budeme rokovat a že mne budete učit moudrosti.“ „Základem moudrosti“, odpověděl mnich, „je pochopení, že moudrost, dobro a zlo stejně jako krásu nevytváříme, ale hledáme kolem sebe. Pokud dokážeš objevit krásu, hloubku a tajemství hvězdného nebe a přírody, snáze poznáš i nekonečnou hloubku, krásu a tajemství lidského nitra.“
Během tábora strávím bez ostatních lidí aspoň půl dne v přírodě (nedaleko tábora) a budu si všímat, co se děje kolem mě. |
|
Vymyslím si a do oddílového nebo táborového časopisu, do kroniky apod. napíšu (nebo ho vyprávím večer družině) příběh nějakého místa nebo nějakého živého tvora – např. příběh řeky, která teče kolem tábora, příběh myši, kterou jsme ráno našli v zásobovacím stanu, příběh stoletého dubu na rozcestí). |
|
Libovolným způsobem se pokusím umělecky zobrazit něco hezkého v přírodě nebo vyjádřit, jak na mě příroda působí (nakreslím obrázek, napíšu básničku nebo povídku, udělám několik fotografií, koláž...). |
|
Připravím sérii fotografických hádanek z přírody – sérii záběrů, ze kterých díky neobvyklému pohledu (ne kvůli špatné technické kvalitě snímků) není lehké poznat, co je na fotografii zobrazeno. |
|
Poté zorganizuji pro oddíl či pro družinu soutěž v hádání. S družinou si vypůjčíme fotoaparát s makroobjektivem a (nejlépe s pomocí zkušeného fotografa) každý nafotíme několik zdařilých detailů květin nebo jiných přírodnin. |
|
Pokud chci lépe vnímat přírodu, splním jednu aktivitu, kterou si určím.
Poznávání přírody
V mém okolí v přírodě žijí milióny organismů. Každý má svou roli, své nezastupitelné místo, a dohromady tvoří důmyslně propojený celek se složitými vztahy. Snažím se poznávat různé organismy v přírodě a rozumět jejich vzájemným vztahům a přírodním zákonitostem. To mi pomůže při běžném rozhodování, protože řada věcí platí nejen pro zvířata a rostliny, ale i pro nás. Nerad bych z neznalosti škodil.
Mladý lovec přišel na kraj lesa, který pokrýval úbočí hory. Na mýtině uviděl vlčici a hned bezmyšlenkovitě vystřelil. Trefil. Vyběhl k umírajícímu zvířeti a všiml si tří mláďat, která se krčila v trávě. Vlčice je naposledy něžně olízla, pak se lovci podívala krátce do očí a zemřela. Byl to pohled, na který lovec nikdy nezapomněl. V tom okamžiku hleděl do očí samotné hory a cítil v nich výčitku. „Proč zabíjíš tu, která hlídá rovnováhu? Nebýt vlků, jeleni by se přemnožili, spásli by všechny mladé stromky a les by pomalu zemřel. Pamatuj si to, musíš pomáhat udržovat rovnováhu.“ Od té doby se lovec snažil vždy posuzovat své rozhodnutí ne ze svého pohledu, ale z pohledu hory a lesa. Ve výsledku to prospívá všem.
Vyberu si nějaký menší omezený prostor v přírodě (břeh rybníka, přechod lesa a louky, ztrouchnivělý pařez, velkou louži...). Tento prostor chvíli detailně pozoruji a snažím se tam najít co nejvíc organismů. Na základě svého pozorování se pokusím popsat vztahy mezi organismy v tomto omezeném prostoru – co je zdrojem energie pro přítomné organismy, co je čí potravou, jak se bude pozorovaný prostor dál vyvíjet, co ho může zničit. |
|
Libovolně tvořivě (povídka, komiks, plakát, koláž, model …) ztvárním typický den nějakého zvířete a jeho zapojení do sítě vztahů s jinými zvířaty, rostlinami a prostředím. |
|
S družinou se aktivně zúčastníme přírodovědné exkurze (např. exkurze pořádané ČSOP, ekologickým centrem nebo „Kytičky“ pořádané Ekologickým odborem Junáka...). Pokud jsem tuto aktivitu již dělal v předchozím stupni, musí být exkurze jinak tématicky zaměřena. |
|
Pro výpravu na přírodně zajímavé místo si připravím z důvěryhodných zdrojů kvalitní a pro ostatní záživné povídání o tom, čím je toto místo zajímavé a cenné. Popíšu přitom hlavní organismy, které se tam vyskytují, a jejich vzájemné vztahy. |
|
Pokud chci lépe poznat přírodu, splním jednu aktivitu, kterou si určím.
Hodnota přírody
Jsme jedné krve, ty a já. Všechny rostliny, zvířata i ostatní organismy žijí stejný život jako já, jsou živí stejně, jako jsem živý já a ostatní lidé. Jsme součástí dobrodružství života na téhle planetě, a proto nemám právo ho ničit a zabíjet. Život je dobrý a krásný, a já se učím hledat krásu v přírodě a rozumět její hodnotě.
Stála na nejvyšším kopci v okolí a smutně hleděla dolů. Podle pověstí a starých knih měla pod sebou nejmocnější a nejbohatší přístav Středomoří. Odtud kdysi vysílali obchodníci ze svých mramorových paláců lodi za poklady cizích zemí a mocné válečné loďstvo ovládalo polovinu známého světa. Dnes však viděla jen rozpadající se přístav, ale ne moře. To bylo o deset mil dál. Dnes už bylo jasné to, co si tehdejší vládcové ve své pýše nechtěli připustit – lesy, které se kdysi táhly kam oko dohlédlo, padly na stavbu lodí. Úrodná půda, kterou kořeny dříve držely na svazích, postupně stekla do řeky a zanesla její ústí, ve kterém se nacházel přístav. Lidé přišli o obživu a město pustlo. Otočila se zády ke smutnému pohledu a vydala se opět na cestu. Přemýšlela, jestli se příště lidé dokáží včas poučit.
Připravím plán rozmístění stanů a ostatních staveb na táboře tak, aby tábor dobře zapadl do okolní přírody a krajiny. |
|
Připravím družinovou výpravu do historické zahrady nebo parku a ostatním popíšu vznik a historii tohoto místa. |
|
Pro družinu připravím návštěvu nebo promítání filmů, kde hlavní roli hraje příroda (např. Baraka, Mikrokosmos, Ptačí svět, 3D filmy o přírodě). |
|
Najdu nějakou bažinu, rybník, tůňku nebo mokřad a vysvětlím družině, jaký pozitivní význam pro okolní přírodu a krajinu má toto místo. |
|
S družinou seženeme materiály, ze kterých můžeme připravit pro diskusi o pokusech na zvířatech (o pokusech medicínských, kosmetických a školních a o alternativách k nim). |
|
Pokud si chci lépe uvědomit, jakou hodnotu má příroda, splním jednu aktivitu, kterou si určím.
|
Já
|
|
|
|
|
|
|
Šetrné chování
Naše každodenní chování ovlivňuje přírodu. Z přírody pochází jídlo, které jíme, energie, kterou topíme, svítíme a která pohání naše auta, suroviny, z nichž se vyrábí věci, které používáme – prostě všechno. A vše, co nepotřebujeme, vracíme do přírody– jako odpad na skládku, jako kouř z komína při spalování, jako znečištění. Snažím se porozumět, jaké dopady má moje chování na přírodu, a chovat se k přírodě co nejšetrněji – šetřit energií, surovinami, neplýtvat, nevytvářet zbytečný odpad, a ten, který vytvořím, třídit.
Syn knížete dostal za úkol dohlížet na stavbu hradu, který měl chránit obchodní cestu vedoucí hustým lesem. Jeho otec doufal, že když posádka hradu zajistí v lese bezpečí, bude na jeho panství proudit více obchodníků. Nový hrad měl stát v hlubokém lese, který do té doby obývala jen zvířata a majestátné stromy. Rodina knížete ale odpradávna měla přírodu v úctě. Proto nařídil synovi, aby zabránil dělníkům les vypalovat, a místo toho dřevem z pokácených stromů obložil obytné místnosti hradu. Dřevo přitom ušetří hned dvakrát – v zimě totiž propouští teplo méně než kámen, a proto nebude potřeba tolik topit.
Vypočítám, kolik energie spotřebují všechny elektrické spotřebiče u nás doma za rok. Pokusím se vyhledat informace o šetrnějších typech spotřebičů (úsporné žárovky apod.) a spočítám, kolik energie bychom za rok ušetřili, kdybychom místo normálních spotřebičů používali ty šetrné. |
|
Nakreslím a popíšu původ nějaké věci, kterou denně používám (kniha, batoh, boty) – suroviny, jejich zpracování, doprava, výroba materiálu, výroba hotového výrobku. Do obrázku také zakreslím, co se stane s věcí, až ji přestanu používat (vyhodí se na skládku, spálí, recykluje…). Vše pak ukážu a vysvětlím družině. |
|
Doma nebo na táboře budu týden sledovat, kolik se vyhodí jídla. Vymyslím způsob hospodaření s jídlem, aby se žádné nevyhazovalo, a navrhnu ho družině nebo rodičům. |
|
Najdu nové využití pro starší nebo opotřebované oblečení (ušiji si z něho něco pěkného na sebe, udělám mladší sestře šatičky pro panenku, oblečení vyperu a vyspravím a nabídnu humanitární organizaci…). |
|
Spolu s družinou ve spolupráci s vedením vymyslíme, jak upravit klubovnu a její provoz (vytápění, úklid, odpad atd.) tak, aby byla šetrnější k životnímu prostředí. Navržený postup zrealizujeme. |
|
S družinou si zkusíme jednu z níže uvedených činností a pak srovnáme, jaké jsou rozdíly v postupu výroby mezi naším výtvorem a kupovaným výrobkem.
|
|
Pokud se chci šetrně a zodpovědně chovat k přírodě, splním jednu aktivitu, kterou si určím.
Můj začátek
Stezku je možné začít plnit od jakéhokoliv stupně, na jehož úrovni se nacházíš. Pokud tedy začínáš až na této cestě a nemáš za sebou předcházející stupeň, je nutné splnit tento rozdílový bod. Je v něm obsaženo to nejdůležitější z předchozích stupňů, co by tě nemělo minout. Tento bod se neplní, pokud navazuješ na předcházející stupeň.
Uplavu bez přestávky 100 metrů. Předvedu simulovanou záchranu tonoucího. |
|
Při plnění náročnějšího úkolu si dokážu správně rozvrhnout čas tak, abych všechno zvládl. |
|
Opakovaně prokážu, že mi záleží na tom, abych druhým pozorně naslouchal a správně rozuměl stanoviskům ostatních. Zkusím vymyslet způsob, jak se to na mně pozná. |
|
Prokážu, že jsem schopný v běžných situacích správně hodnotit své možnosti pomáhat druhým: nedávám sliby, které nemůžu splnit, nepouštím se do pomoci, která je nad mé síly, nevymlouvám se tehdy, když naopak pomoc v mých silách je. |
|
Pokud si chci doplnit důležité věci z předcházejících stupňů, které jsem neprocházel, tak splním čtyři vyznačené aktivity.
Výzva, která na mě čeká, až projdu tuto cestu
Pokud jsi dorazil/a až na konec tohoto stupně, tedy na konec Cesty Ohně, máš možnost pokusit se o splnění následující výzvy:
Dva dny bez ničeho
Vyrazíš ráno z tábora bez ničeho – bez jídla, bez spacáku, bez peněz. Dokážeš si až do dalšího večera poradit? Dokážeš si vydělat svou prací na jídlo a přespání a urazit při tom alespoň 15 km? Na plnění této výzvy máš jen jeden pokus.
24 hodinna stromech
Dokážeš strávit na stromě celý den? Dokážeš si postavit síť nebo jiný příbytek, abys 24 hodin vydržel nad zemí? Na plnění této výzvy máš jen jeden pokus.
Oddílová výzva
Oddíl si může vytvořit novou nebo upravenou výzvu.
|
Výzva . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
byla splněna dne . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Podpis. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Nezapomeň na výzvu, kterou můžeš podstoupit před splněním této cesty Pokud jsi splnil/a všechny podmínky předcházejícího stupně, tedy Cesty Vzduchu, můžeš se pokusit o překonání jedné z následujících výzev, jejichž popis najdeš v sešitu Cesta Vzduchu:
Tři orlí pera
Pár slov pro rádce a vedoucí
Tato stezka, která má být průvodcem a pomocníkem v osobním rozvoji skautů a skautek ve věku 11–15 let, byla vydána jako součást projektu „Nový program“. Předcházelo jí téměř dvouleté vytváření a testování.
Celý komplet stezky pro skautský věk se skládá ze čtyř stupňů (čtyři sešitky včetně nášivek), Nováčka (příručka pro nové členy) a skautské karetní hry Sacculus. Více informací naleznete na www.skaut.cz/novyprogram.
Ke stezce je k dispozici neustále rozšiřovaná rozsáhlá metodika, jak stezku v oddíle zavést a používat, včetně velkého množství inspirativních nápadů a návodů. Naleznete v ní vazbu stezky na výchovné cíle a inspiraci k aktivitám pro oddílovou činnost podle nové stezky.
Jednotlivé součásti metodiky i stezky je možné zakoupit v TDC (www.skaut.cz/obchod) a dalších skautských prodejnách.
Stezku je možné upravit pro oddílové podmínky. Bližší informace a návod jsou uvedeny v metodice Jak pracovat se stezkou.
Připomínky ke stezce, které bude možné zohlednit v dalším vydání, můžete zasílat na e-mailovou adresu novyprogram@skaut.cz.
Otázky k zamyšlení nad splněním aktivity
Jak přesně probíhalo moje plnění aktivity? (To pro připomenutí,pokud už utekla nějaká ta chvilka od doby, co aktivita začala.)
Jak se mi to povedlo a proč?
Pokud se mi to nepovedlo, co je podle mne důvodem, že to dopadlo špatně? Pokud se mi to povedlo, co je důvodem úspěchu?
Jak jsem se poučil/a, co bych příště udělal/a jinak, lépe? Kde a kdy v budoucnu využiji, co jsem se naučil/a?
Jak si splnit více bodů stezky naráz
Jednoduše. Zkus udělat nějaký projekt, který bude obsahovat více bodů stezky. Můžeš si tak jednou větší aktivitou splnit více úkolů do stezky. Zde máš jeden příklad, jak to může vypadat:
Postavme školu v Africe
Jako takový malý projekt je možné například zorganizovat s družinou vybírání peněz do sbírky Postavme školu v Africe. Můžete udělat stánek, kde kolemjdoucí seznámíte s projektem i s africkou kulturou, vysvětlíte lidem, na co přispívají, seznámíte ostatní členy oddílu s touto sbírkou a mnohé další.
Jaké aktivity ze stezky si například můžeš splnit takovým charitativním projektem?
Připravím (například pro oddíl) vlastní prezentaci o tématu, které mě zajímá(Vyjadřování)
Podílím se na přípravě oddílové akce na podporu významného charitativního projektu (Moje pomoc druhým)
Připravím si pro svou družinu audiovizuální program na vybrané téma a zakončím jej prostorem pro diskusi nad získanými informacemi (Vyjadřování)
Naplánuji se svou družinou dlouhodobější společný projekt, budu koordinovat práci skupiny tak, abychom dosáhli předem vytyčeného cíle (Družina jako tým)
Kam bude pokračovat moje putování
Podařilo se ti dokončit poslední stupeň skautské stezky – Cestu Ohně. Gratulujeme. Na důkaz završení celého dlouhého putování ti právem patří nášivka s bílým – nejvzácnějším – krystalem. Tento konec ale zároveň přináší začátek něčeho nového. Čeká tě roverský program a s ním mnoho nového – přátelé, zážitky, projekty, expedice a mnohé další. Bude to pro tebe v mnohém těžké, protože to budou často v é jsi dosud nedělal, nicméně pokud jsi zvládl celou skautskou stezku, tak zvládneš jistě i toto.
Ukazatel mojí cesty
Nezapomeň při svém putování na svůj skautský slib a zákon. Povedou tě vždy dobrým směrem, byť to nebude cesta jednoduchá.
Skautský slib
Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe:
sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce věrně v každé době,
plnit povinnosti vlastní a zachovávat zákony skautské,
duší i tělem být připraven/a pomáhat vlasti i bližním.
(K tomu mi dopomáhej Bůh.)
Skautský zákon
1. Skaut je pravdomluvný.
2. Skaut je věrný a oddaný.
3. Skaut je prospěšný a pomáhá jiným.
4. Skaut je přítelem všech lidí dobré
vůle a bratrem každého skauta.
5. Skaut je zdvořilý.
6. Skaut je ochráncem přírody a cen-
ných výtvorů lidských.
7. Skaut je poslušný rodičů, představe-
ných a vůdců.
8. Skaut je veselé mysli.
9. Skaut je hospodárný.
10. Skaut je čistý v myšlení, slovech
i skutcích.
1. Skautka je pravdomluvná.
2. Skautka je věrná a oddaná.
3. Skautka je prospěšná a pomáhá
jiným.
4. Skautka je přítelkyní všech lidí dobré
vůle a sestrou každé skautky.
5. Skautka je zdvořilá.
6. Skautka je ochránkyní přírody
a cenných výtvorů lidských.
7. Skautka je poslušná rodičů, předsta-
vených a vůdců.
8. Skautka je veselé mysli.
9. Skautka je hospodárná.
10. Skautka je čistá v myšlení, slovech
i skutcích.
Cesta Ohně je součástí nové stezky pro skauty a skautky. Pomocí aktivit a úkolů ti pomůže projít všemi oblastmi, které bys měl/a ovládat a pomůže ti tak být lepším. Stezka povede dobrodružným světem čtyř živlů – Země, Vody, Vzduchu a Ohně. Budeš tímto světem procházet jako jedna z mnoha postav, podle vlastního výběru. Na cestě tě bude čekat spousta překážek a úskalí, ale ty si určitě dokážeš poradit a jen tak se nevzdáš. Navíc na to nebudeš sám/sama, pomohou ti všichni ve tvém oddíle i mimo něj – od kamarádů, přes rádce a vedoucího, až po členy tvojí rodiny.